Popis lektora

Magdaléna Divincová

Rôznym druhom športu som sa venovala od malička, keďže som sa narodila v Poprade, venovala som sa hlavne zimným športom. V lete rada plávam, bicyklujem, korčuľujem a baví ma aj vysokohorská turistika. Profesionálne sa venujem tlmočeniu a prekladom (hlavne taliansky jazyk). Veľa času trávim pred počítačom a tak, keď som pri hľadaní nejakej vhodnej celoročnej pohybovej aktivity objavila Nordic walking, bolo rozhodnuté!

Prečo ma Nordic walking oslovil? Chôdza je jedna z najprirodzenejších ľudských činností a je ideálna aj preto, lebo je to dokonalý tréning celého tela. Je dôležité, že chodiť môžeme celoročne, v zime, v lete, na snehu, v daždi, je to skrátka ideálna športová aktivita pre všetkých a vhodná do každého počasia. Chodiť môžeme skoro všade, na horách, v parkoch, vo viniciach, popri jazerách, na pláži. Náš imunitný systém a jeho funkcie sa postupne zlepšujú, naše telo sa prispôsobuje rôznym poveternostným podmienkam, stávame sa odolnejšími. Je nezanedbateľné, že chôdzou bojujeme aj proti nadváhe, nakoľko ide o aeróbnu aktivitu strednej intenzity.

Správna technika je pri chôdzi veľmi dôležitá. Hoci všetci chodíme od malička, postupom času a vekom si osvojujeme rôzne zlozvyky a tie nám vedia skomplikovať zdravotný stav a celkovú pohodu. Ideálne je, aby sme si osvojili správnu techniku chôdze s paličkami čo najskôr a postupne sa v nej zdokonaľovali. Všetci sme radi v prírode, určite poznáme veľa pekných zákutí a miest, tak prečo ich znovu neobjaviť aj s paličkami? Dýchame pritom čistý vzduch, zvyšujeme si kondíciu a imunitu a popri tom nasávame všetku tú energiu a krásu, ktorú nám ponúka príroda.

Fyzický pohyb reguluje naše emócie, príjemné zážitky v prírode sú to, čo nám zmysluplne napĺňa život . Kráčať môžeme sami, keď si potrebujeme vyvetrať hlavu a prísť na iné myšlienky. A inokedy sme zase radi v spoločnosti podobne naladených ľudí, ktorí na pár hodín zabudnú na každodenné starosti a pookrejú v prírode, usmievajú sa a majú výbornú náladu.

„Choď a ži!“ bolo mottom nášho pozdravu z odovzdávania maturitných stužiek… Vtedy sme ani netušili, aký to má hlboký a pravdivý zmysel a ako nás bude sprevádzať po celý život. Teraz, keď poznám Nordic walking, by som motto doplnila: „Choď do prírody s paličkami, správnou technikou a ži!

Kvalifikácia:
  • Certifikovaná inštruktorka (certifikát SNWA, WMNWA)