Naposledy aktualizované 4. júla 2022 o 17:14


Alebo 15 bodov k zmene života.

Stačí naozaj málo. Trochu upraviť stravovacie návyky a trochu sa hýbať. To na úvod úplne stačí. Po dvoch, troch mesiacoch si vaše telo zvykne na pravidelný pohyb a aj na zdravšiu stravu a tento životný štýl vám bude prirodzenejší. Spoznáte to na vašej postave a aj nálade a budete chcieť v tomto mode pokračovať ďalej. Tu je pätnásť bodov, ako na to:

 1. Rýchla chôdza je čarovná. Keď k nej pridáte prácu hornej polovice tela prostredníctvom palíc, zapojíte ešte viac svalov tela a spálite ešte viac kalórií, ako pri chôdzi bez palíc. Absolvujte teda aspoň Minikurz Nordic Walking. Akreditovaní inštruktori/ky vás naučia správnu techniku, ktorá je pre zdravotné aj redukčné účinky NW veľmi dôležitá.
 2. Bavte sa! Vymyslite si s kamarátkami/kolegami/rodinou nejakú stávku. Napríklad, kto prejde za týždeň viac kilometrov, alebo kto prvý absolvuje kurz NW. Stávka bude pre vás hra a nebudete vnímať pohyb, ako niečo, čo musíte.
 3. Kontaktujte inštruktora/ku NW vo vašom meste a spojte sa s rovnako naladenými ľudmi. V partičke sa kráča príjemnejšie (väčšinou) a ešte si môžete aj dobre pokecať. Keď sa už dohodnete, bude vám blbé lekciu zrušiť a kvôli lenivosti neísť.
 4. Prihláste sa do našej celoročnej, celoslovenskej walkerskej súťaže WALKER. Celý rok si budete zaznamenávať nachodené km a priebežne ich nahlasovať u nás v asociácii. Viete sa na webe porovnávať s ostatnými v rôznych kategóriách a tiež sa nevzdáte tak rýchlo, ako keď budete chodiť len sami pre seba. Na záver roka vždy vyhodnocujeme najlepších.
 5. Socializujte sa. Na našich kurzoch, workshopoch, akciách a na Facebooku (nie len našom), spoznáte mnohých ďalších walkerov a walkerky. Môžete s nami zdielať svoje úspechy, neúspechy, frustrácie a radosti. Nie ste v tom sami!
 6. Nepadnite do stereotypu. Po čase budete potrebovať napredovať. Prihláste sa na naše ďalšie kurzy, workshopy, alebo walkovačky vo vašom okolí.
 7. Naštartujte svoj deň rannou 35 minútovou wakovačkou (nezabudnite na rozcvičku aj strečing). Začať deň pohybom, je veľmi osviežujúce a dodá vám to mnoho energie, na zvládanie stresu počas dňa. A to skoré ranné ticho, je na nezaplatenie.
 8. Refrešnite svoju kuchyňu. Skúšajte nové jedlá, „zdravé“ reštaurácie, nízkokalorické recepty či novú zeleninu a ovocie. Nezabúdajte, že ovocie obsahuje veľa cukrov, preto to s ním nepreháňajte.
 9. Vyhýbajte sa večerným oslavám a posedeniam. Alkohol obsahuje prázdne kalórie a na druhý deň máte z neho vlčí hlad. Radšej si choďte s kamarátmi zawalkovať. Stačí vám čelovka na zabezpečenie osvetlenia. Nočný NW je veľká zábava.
 10. Doprajte si odmenu. Postava sa vám po čase upraví, môžete si dovoliť aj odvážnejšie strihy oblečenia. Odmeňte sa aj kvalitnou športovou obuvou, či iným športovým oblečením. Športová výbava, ktorá je dnes v obchodoch je farebná a veselá, pridá vám to na nálade. Vypýtajte si od Ježiška, či na narodeniny športové hodinky. Majú mnoho funkcií, meranie spálených kalórií, výšky tepu, prejdených krokov/km, upozornia vás, že dlho sedíte a získate z nich mnoho ďalších potrebných informácií.
 11. Spoznajte svoje okolie. Vyberte sa aj za mesto alebo do okolitých dedín, či do hôr. Paličky si nezabudnite pribaliť aj na dovolenku k moru. Šport spája, spoznáte nových ľudí.
 12. Neponocujte. Regeneračný spánok je pred polnocou, ak zaľahnete po polnoci, neregenerujete dostatočne. Doprajte si výdatný kvalitný spánok, v tichu a tme bez blikania mobilu, či kompu. Svaly aj mozog potrebujú regeneráciu.
 13. Nordicwalkingujte 4-6 krát do týždňa, minimálne 40 minút. Nezabudnite si do lekcií pridať aj rôzne NW cvičenia (naučia vás ich naši inštruktori/ky). Ak ste vyznávači aj iných športov, kľudne si ich nakombinujte podľa chute. Jeden deň v týždni si nechajte na regeneráciu a vtedy nešportujte. Doprajete tak svalom oddych, aby mohli pracovať po iné dni naplno.
 14. Efektívne využite čas. Majte paličky v kufri auta, kedykoľvek si ich viete vybrať a prejsť, aj keby to malo byť len na chvíľku. Vystúpte skôr z električky, či autobusu a dve tri zastávky si odkráčajte. Že nemáme čas, sú len výhovorky.
 15. Tešte sa. Pohybom sa vám vyplavujú hormóny šťastia. Nordic walking robíme 365 dní v roku, aj v zime na snehu. Neexistuje zlé počasie, len nevhodne oblečený človek. Keď sa budete pravidelne hýbať na čerstvom vzduchu a upravíte si jedálniček, udeje sa zázrak na vašom tele aj psychike.