Rozcvička a strečing, jednoznačne áno!
V minulosti sa im veľa času nevenovalo. Ja si z môjho detstva a juniorského veku (socializmus) nepamätám, že by sme týmto dvom aktivitám venovali na tréningoch dostatočnú pozornosť. Presne tak aj (vrcholoví športovci zo socializmu) vyzeráme. Výkonnosťou sme sa nikdy nevyrovnali západnému svetu (na malé výnimky), poškodené kĺby, operácie pohybového aparátu a nechuť trénovať. Strečing prichádzal na Slovensku “do módy” pred 30timi rokmi. Pamätám sa ako ma ho otec (tréner a rozhodca, skúsený aj zo zahraničia) naučil a ja som ho predvádzala na tréningu, kde ma vysmiali… Dnes je strečing a rozcvička základom kvalitného tréningu a netreba ich podceňovať ani pred a po nordic walkingu.
Rozcvička
Pred každou fyzickou aktivitou je potrebné sa rozcvičiť. Je jedno, či sa ideme prejsť, zalyžovať si, zabežkovať, zabehať, či zamakať si do fitka. Kvalitnou rozcvičkou si zvýšime srdcovú a dychovú činnosť a takisto efektivitu svalovej práce (stuhnutý, nezahriaty sval nepracuje ako má. Nezväčšuje objem a ľahko sa poškodí). Rozcvičkou si zvýšime aj rýchlosť uvoľňovania energie, a tým pádom budeme viac vládať. Upravíme si funkčný stav nervovej sústavy a posilníme pohybové reflexy. Svaly aj väzy sa zahrejú, a to nám pomôže vyhnúť sa zraneniam. Začiatočníci a starší ľudia by mali venovať rozcvičke viac času, lebo pravdepodobnosť zranenia je u nich vyššia. Rozcvička by mala trvať min. 10 min.
Strečing
Slovo strečing pochádza z anglického slova stretching, čo v preklade znamená naťahovanie alebo rozťahovanie. Strečing slúži na urýchlenie regeneračných pochodov svalov, upokojenie centrálneho nervového a srdcovo-cievneho systému aj na kompenzovanie zaťaženia. Toto cvičenie je teda dôležité na ozdravenie a regeneráciu tela po telesnej námahe. Ponaťahujeme si skrátené svaly, ktoré vznikli po fyzickej záťaži, a rozvinieme kĺbovú pohyblivosť. Ak zanedbáme naťahovanie svalov, znížime si ohybnosť tela a nebudeme vedieť vykonávať techniku NW v plných rozsahoch. Vynechaním strečingu sa nám zvýši aj pravdepodobnosť zranení. Strečing by mal trvať min. 10 minút.
Nordic Walking rozcvičku aj strečing vás radi naučíme na našich kurzoch.
text ©: Lucia Okoličányová, január 2018
foto ©: Vlado Holina
Súhlasím na 100%!
Veľmi užitočný a pravdivý článok, pekne a zrozumiteľne napísaný. Teraz, ‘na staré kolená’, viem naplno oceniť dôležitosť oboch spomínaných aktivít.
Prvá kapitola o strečingu ma šokovala. Predsa sme to robili. Mam 73 rokov a 10 do 50 som aktívne športoval. Pred 43 rokmi som absolvoval trénerskú školu FTVŠ a zakončil ju diplomovou prácou. Preto si myslím že ste žili niekde na inej planéte
Dobry den pan Koloman, dakujeme za Vas mily komentar. Tak to ste potom mali stastie. Trenerov som mala aj z FTVS… Ale v rokoch niekedy v rozmedzi 1977 – 1985 strecing u nas nefungoval (v sucasnej podobe). Ked som ho na treningu ukazala (otec ho doniesol z Kanady – hokeja), tak som bola vysmiata a pozerali na mna ako na blazna… Ano, nejake to zahrievanie bolo pred a po treningu tiez, ale bezne sa natahovalo pred a nie po, proste sa na rozcvicku a strecing nedbal taky doraz, ako sa mal. Co vidim casto aj doteraz! Pozdravujem srdecne, Lucia Okolicanyova
Tak potom som nemal šťastie len já ale celá hádzanárska enkláva, veď sme bili medzi svetovou špičkou.